…….är ett understatement för turbulensen i årets trupp i Syrianska IF. Spelarna kommer och går i truppen så att Fehmi (alltiallomannen som äger material och allt runt omkring som inte har med spelet att göra) har installerat svängdörrar till omklädningsrummet. Men vad gör det, det viktigaste är att alla hamnar på rätt plats vid rätt tillfälle. Och då är det ju rimligt att få prova sig fram, för alla parter. Numera får jag faktiskt vara med och göra en del medicinska värderingar i samband nya spelare och deras kapacitet fysiskt. Det som är intressant är att alla som får möjligheten att komma till provträning är så motiverade och tacksamma.. Fotboll är livet och livet är fotboll för många pojkar idag. "Det är mänskligt att tänka vist och handla dåraktigt."  Anatole Frances citat är otidsenligt och alltid en viktig hörnsten. I livet är en god hälsa en enorm tillgång och välgångsfaktor för oss alla. Därför är det viktigt att noggrant värdera sjukdom och skada så att man inte tar onödiga risker. Bara för några timmar sedan avled en 14-årig fotbollsspelare i Västmanlands länslag i samband med en match i Örebro. Enligt de uppgifter som finns publicerade så föll han ihop på planen under andra halvlek och trots snabb vårdinsats stod inte livet att rädda. Detta är givetvis oerhört tragiskt och svårt att begripa – hur är det möjligt? Frågorna är alltid flera än svaren när tragiska händelser inträffar. Därför är det angeläget att vi bemödar oss på alla sätt för att identifiera riskfaktorer i ett tidigare skede.

 

Apropå veckans rubrik vårvindar friska så är den mest känd som en klassisk svensk visa skriven på tidigt 1800-tal av Julia Kristina Nyberg. Det är en typ av molltoner från Norrland. Och molltoner är det som vi mest har hört och sett mellan raderna i årets försäsong. Givetvis gör alla sitt bästa. På och bredvid planen, med hänvisning till årstiden så säger jag som brukar säga spelarna i omklädningsrummet. ”Det är inte Inter – det är vinter.” Olika falla dock ödets lotter. Alla vill så otroligt mycket, jag har personligen litet svårt att ta den här leken där man mest skall beröra bollen med fötterna som det mest betydelsefulla i livet. Ett skäl till det kan vara att jag har ett annat kall och en annan uppgift i livet. Skaparen har utrustat mig med ambition och träningsvilja på det jag gör i min dagliga gärning. Det ger mig perspektiv och förmåga att se sammanhanget i orsak och verkan när det handlar om vävnadstolerans. Det gäller alltid att se möjligheter med att linda ihop trasiga ben och hitta lösningar för att människor skall återerövra sin kropp. Men för att återvända till väderteorin så lever alltid drömmen om solen. Under fotbollsmatcher på frystorkade konstgräsplaner har jag i alla fall lätt att överföra det klassiska tankesättet för läraryrket till fotbollsspelare i Sverige. Såsom allmänt känt brukar man säga att det finns bara tre skäl till att bli lärare. Det är juni, juli och augusti. Så är det med mina tankar om fotbollslivet i snöslask. Juni, juli och augusti är meningen med fotboll och givetvis en fantastiskt fin tid för fotboll i vår klimatzon.

 

Vår tids fotbollsspelare skiljer sig en hel del från tidigare generationers spelare. Egot är mycket större emedan andra kvalitéer förutom språkkunskap och snabbhet inte har förändrats så mycket. Enligt min uppfattning har utvecklingen varit mera omfattande hos tränarna än spelarna i familjen fotboll. Taktik, spelmodeller och olika modeller i träningen har helt klart kommit fram i dagen med den här nya generationen tränare. Givetvis blir det inte alltid rätt om man enbart litar på betygen från tränarakademierna. Sunt förnuft och känslan av att kunna värdera om kartan och verkligheten stämmer lär tyvärr ingen utbildning ut i dagens samhälle. Våra spelare är välutbildade och ofta hyggligt vältränade. En bländande tekniker som Sebastian Sallanto finns bara en på miljonen. Alla kan i stort sett samma saker på planen. Dessutom är många spelare fåfänga till en grad som inte har funnits inom sport tidigare. ”Han är både ren och rakhårig.” Denna sportgroda från en hockeytyckare, Anders Ankan Parmström är en hygglig varudeklaration på en modern fotbollsspelare. Grooming är en benämning för skönhetsvård för män. Det betyder ordagrant omvårdnad men i det här sammanhanget att trimma eller sköta. Märk väl att i den här texten har ordet grooming ingen som helst koppling till andra destruktiva beteenden som har anknytning ordet grooming. Dagens fotbollsspelare är inte sällan utrustade med ett eget grooming kit. Det handlar om makeup, shaving av benen och numera även shaving av knälederna. Det har blivit ett allt vanligare ingrepp att städa knäledens ytor. Förmodligen kan den närgångna tv-bevakningen ha varit bidragande till denna skönhetshausse. Det räcker inte längre med ett vanligt hederligt radioutseende. Kön till spegeln är lång precis för avspark. Styrkan sitter i håret. Precis som hos den starkaste av alla starka – Simson som finns beskriven i domarboken. När det gäller fysisk styrka har det aldrig funnits någon människa lik Simson. Hans mäktiga gärningar var verkligen fantastiska. Simson var inte bara en domare. Han var även en nasir. Och en sådan skulle avhålla sig från allt som kom från vinträd. En nasirs yttre tecken skulle vara att hans hår växte fritt, ingen rakkniv fick gå över hans huvud så länge han var nasir. När han upphörde att vara nasir skulle han raka av sig håret – hans nasirtecken. Kanske är det så enkelt att våra spelare skickar signaler med sitt hår. Vad som också tillkommit på senare år är att pojkarna är alldeles för fokuserade av att bli uppmärksammade av media. Det är härligt med klassiska citat i en tid när många inte ens kan hålla ordning på samtid eller framtid. Kjell Svensson var målvakt i ishockeylandslaget under en lång period, hans bevingade ord kan få symbolisera en typisk idrottsman djupanalys av händelseförloppet i en match. ”Hade jag vetat vad offside heter på engelska hade jag sagt det till domaren.”

 

”Att tala sanning är att ljuga så att folk tror på en.” Det första budet enligt Jonas Gardell får markera min mediaanalys idag. Det är nog inte så illa att sportjournalister skriver felaktigheter och är mest intresserade av händelser som inte har med själva sporten att göra än på grund av ren illvilja. Jag tror helt enkelt att det är så enkelt att det handlar om okunskap och bristande fantasi. Det gäller bara att få ihop något som säljer. Eller för att citera en fjolårskalv på lokalavisan och hans ärliga svar för några år sedan när jag sa att det är tur att Anders Öhlin finns på tidningens sportredaktion. Alltså en som skriver bra och som man kan lämna information i förtroende som han har en känsla för när det är lämpligt att publicera detta material. Svaret jag fick säger det mesta om de så kallade tidningarna. ”Han är assämst, han fixar inga löp alls.” Det är nog tyvärr så jag uppfattar många tidningars ambitioner på sport- och nöjessidorna. Ett tips till de vilsekomna och självgoda hjältarna som tävlar om största möjliga rubrik är att försöka göra livet enklare. Och den som vill ha en lång och givande relation med seriösa och intresserade läsare måste ha en känsla för språket. Det håller inte att som vissa bloggarhjältar göra sig till bundsförvant med personerna som är ett hot mot idrottens idé och värdegrund. Starka förebilder och lysande undantag finns på några håll och kanter. Då handlar det oftast om erfarna sportjournalister som Åke Stolt (Sydsvenska Dagbladet), Mats Härd (GP), Jonas Esk (DN) och Jan Hansson (Borås Tidning). Offside är ett genialt namn på en utmärkt tidskrift. Den förstklassiga fotbollsprodukten ställer alla nördarna på kvällspressen helt offside när det gäller att komma med saklig och god information i fotbollens tjänst. Braxingen regerar över informationsflödet i den lokala fotbollen i U-länet. Precis som namnet på sajten som han skriver sina subjektiva men oftast sakliga artiklar med den information han besitter är i ett stim, precis som braxen tillhör han gruppen nätfiskar. Nu är det så även i ett U-län att det är centralorten som får all uppmärksamhet. Ynglingen Diljen Otlu är språkligt begåvad och har den goda smaken att skriva ärligt, i alla fall med den kunskap han äger, och med en viss känsla om de kommentarer och förtroenden som han får av alla han intervjuar till sin hemsida. Han är ofta mycket tidigt ute med senaste information. Ibland nästan innan det har hänt. Givetvis har han en fördel av att själv ha en bakgrund i omklädningsrummen samt ett omfattande nätverk. I princip har han en fot med i alla garderoberna (den norska benämningen är roligare). Förmodligen skulle lokaltidningens upplaga öka om man engagerade Diljen som fotbollsbevakare. Inom ett fåtal timmar kommer alla som engagerat sig i var Mattias Mete skall spela fotboll ha synpunkter på var han landade efter en turné som påminner om att spela kulspelet labyrint. Många har slitit sina bloggande fingerblommor i denna fråga. Efter att betraktat hans rörelsemönster i en solig match idag så ser det ut som om Mete hittat hem. Förresten så får solen alla berörda inom fotbollen att blomma ut. Det är en gigantisk skillnad när det blir tio plus och solsken. Men det är kanske en grupp som inte alls är väderberoende. Det är huliganerna – som anser sig vara grabbar av det rätta virket. När håret växer inåt istället för utåt. Ja, då blir det hjärnsläpp och kast med bandyboll mot domaren eller annat tok. Detta är en otroligt tung tegelsten att bära på för en förening att alltid riskera ekonomisk eller sportslig förlust på grund den tolfte spelarens utspel. För dessa små viktiga män finns ett passande citat från en okänd tänkare. ”Massor av män här i världen har startat från botten – och stannat där.”

 

För att runda av krönikan som i sedvanlig ödmjukhet har hyllat och hyllat alla som vill någon annan väl. Världen är fullkomligt nerlusad med goda citat för varje tillfälle. Dagens slutord är ett tyskt ordspråk. "Det är en god vana att då och då ifrågasätta saker och ting som man i åratal har tagit för givna”.

 

P.P